مدل سازی با پارچه در قالب چهار وجهی

پارچه ها و پارچه تریکو کشی بر روی هر دو قالب نیمکره و چهار وجهی شکل گرفتند که ابعاد آن در شکل های 3A,B آورده شده است.

نیمکره متقارن محور است و در حین شکل گیری، کشش متعادلی را که از مرکز ناحیه تماس به بقیه قسمت پارچه تابش می کند، ایجاد می کند.

بنابراین، انتظار می‌رفت که تمام رویکردهای مدل‌سازی نتایج مشابهی به همراه داشته باشند. از سوی دیگر، قالب چهار وجهی متقارن مضاعف است و برخی از ویژگی های هندسی مکعب و منشور را ترکیب می کند.

پارچه حوله ای از طریق پانچ بر روی اشکال انتخاب شده پوشانده شد.

شکل‌دهی روی چهار وجهی ممکن است چالش‌هایی را برای روش draping سینماتیک و حتی برای برخی از رویکردهای مدل‌سازی بسیار دقیق ایجاد کند.

شکل دهی پانچ یک فرآیند شکل دهی است که در آن یک پریفرم بین دو نگهدارنده خالی قرار می گیرد و یک قالب از طریق سوراخ های ایجاد شده در نگهدارنده های خالی به منظور شکل دادن به پارچه تحت فشار قرار می گیرد.

جابجایی (به عنوان مثال، فاصله ثابت 0.5 میلی متر (ضخامت پارچه) بین نگهدارنده های خالی نگه داشته شد) به جای بارگذاری کنترل شده با فشار استفاده شد.

به این ترتیب، حرکت پارچه نخ پنبه لاکرا در داخل صفحه تنها با اصطکاک اعمال شده توسط نگهدارنده های خالی محدود می شد. این شرایط مرزی آرام به گونه‌ای طراحی شده است که پارچه فقط از طریق برش درون صفحه تغییر شکل می‌دهد.

نگهدارنده های خالی همراه با پارچه در بین آن ها می توانند روی قالب جابجا شوند تا زمانی که نگهدارنده خالی پایینی روی سطح صاف نگهدارنده قالب قرار گیرد.

در تمامی مدل‌ها، ضریب اصطکاک کولن استاتیک 0.2 بین پارچه جین ایرانی و ابزار شکل‌دهی اعمال شد. این مقدار باید پایین نگه داشته شود زیرا مقدار اصطکاک برای شکاف ثابت داده شده بین نگهدارنده های خالی نباید نیروی کافی برای تغییر شکل پارچه ایجاد کند.

در آزمایش‌ها، نگهدارنده‌های خالی از ورق اکریلیک شفاف ساخته شدند.

نقاط سفید روی پارچه کشیده شد تا تغییر شکل عمومی پارچه را بتوان از طریق عکس‌هایی که مستقیماً بالای نقاط مرکزی قالب گرفته شده اندازه‌گیری کرد.

 • منابع: 
  1. Dry Textile Forming Simulations: A Benchmarking Exercise
 • تبلیغات: 
  1. آبنبات در آمریکا و بیماری قلبی و نتایج سلامت آگاهی محیطی
  2. میلاد مسیح و ساختن ظروف یکبارمصرف
  3. گوجه فرنگی منبع اصلی در رژیم غذایی
  4. پشت پرده اقدام جدید ستاره تیم فوتبال

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.